Masáže a energie při masáži


Masáž je relaxační a léčivá terapie, která zmírňuje bolesti a stres, zlepšuje krevní oběh a uvolňuje napětí. Masáží přitom existuje velmi mnoho, v každé kultuře existuje určitá forma masáže, již ve starověké Číně používali masáže pro udržení vláčnosti orgánů i jako prevence proti zdravotním potížím, masáže znali rovněž ve starověkém Egyptě, kde je používali pro nápravu nemocí, obnovení sil unaveného těla i pro potěchu zdravého těla. V dnešní době existuje velké množství různých masérských technik vycházejících z různých kulturních základů, přičemž jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají díky masérům, kteří studují různé masážní techniky a terapeutické metody, které podle své osobitosti používají. Tím jsou někdy podobné masáže nabízeny pod různými názvy.

V naší západní kultuře je považována za klasiku švédská masáž, která využívá různé typy tření a hnětení svalů a používá se hlavně na ošetření namožených svalů, problémů spojených se stresem a při potížích, na něž masáže doporučují lékaři - potíže pohybového charakteru, migrény, bolesti kloubů či při rekonvalescenci po úrazech a lidé často zjišťují, že klasická masáž jim od bolesti pomůže více než léky.

To se děje jednak samotným uvolněním svalů, vliv na relaxaci při masáži má však i rozproudění energie v těle.  Při klasické masáži se sice nepracuje cíleně s energetickým systémem těla podobně jako při některých východních masérských technikách, přesto se energie při masáži prováděné rukama rozproudí jinak, než při masáži prováděné např. masérským křeslem. Tato křesla mají sice svou nespornou výhodu, že se člověk může nechat namasírovat kdykoliv v domácím pohodlí, svaly se v dobře naprogramovaném křesle taky uvolní, nicméně lidé, kteří vyzkoušeli masáž od dobrého maséra, považují masérská křesla pouze za náhražku. Ruce některých masérů totiž příjemně hřejí a tímto teplem ulevují od potíží.

Navíc v dnešní době mnoho masérů využívá pro prevenci před svým energetickým vyčerpáním při masáži energii reiki, která sice při masáži naplňuje hlavně maséra, aby svou energii, kterou rukama předává ztuhlým a bolavým místům, průběžně při masáži doplňoval, přesto může reiki při masáži naplňovat i masírovaného, pokud si jeho tělo samo léčivou energii skrze maséra přijme. Tím může i běžná klasická masáž uvádět do hluboké relaxace ve zklidnění mysli. Protože roztěkaná mysl a nevyrovnaná psychika ubírá člověku velké množství životní energie a tím, že se při naplnění těla energií reiki zklidní psychika, zklidní se i mysl. A protože zklidnění mysli je velmi účinnou léčebnou technikou, může i masáž, při níž se zklidní mysl, pomoci sebeléčebným mechanismům těla.

Iva Janíčková