Léčení masážemi a reiki


Masáže znali již ve starém Egyptě. Věděli, že masáž je pro potěchu zdravého těla, obnovení sil unaveného těla a nápravu mnoha nemocí. Moderní doba se pokusila vtěsnat vše do pilulek a techniky, medicína dokáže zázraky. Přesto však někdy lidé cítí, že masážím provozovaných v některých zdravotnických zařízeních něco chybí, přestože o kvalifikaci rehabilitačních pracovníků nelze pochybovat.

Na druhé straně existují lidé, kteří nemají žádnou masérskou kvalifikaci, jen tak pro zábavu masírují členy své rodiny nebo přátele, a přesto jejich masáže ulevují od bolesti a někdy i léčí. Jak je to možné? Rozum nechápe. Lidé používající kromě rozumu i cit, však intuitivně cítí, že hlavní rozdíl je v přístupu k masírovanému. Tam, kde masérovi chybí láska k lidem nebo alespoň k prováděné masáži, cítí citlivý člověk prázdno a má pocit, jakoby své svaly svěřil robotovi. Při této masáži neproudí žádná energie mezi masérem a masírovaným člověkem. Nelze se pak divit, že lidé, kteří mají zkušenost s podobnými masážemi, věří, že masérské křeslo jim masáž nahradí – přece jenom je pohodlnější nemuset chodit k masérovi a nechat se „namasírovat“ křeslem v domácím pohodlí.

Lidé, kteří však zažili masáž od maséra nebo rehabilitačního pracovníka, který svou práci miloval, mají jinou zkušenost. Takový člověk dává masírovanému při masáži i svou lásku, která se projevuje různě. Jednak se člověk v přítomnosti takového maséra cítí příjemně a rovněž často masírovaný člověk cítí, že masérovy ruce velmi silně a příjemně hřejí. Většinou jsou tyto pocity příjemné, i když lidé, kteří mají ve svém životě málo lásky (buď k sobě nebo k druhým), nemusí umět přijmout lásku ani od maséra a dají raději přednost masérským křeslům nebo takovým masérům, u nichž nic podobného necítí.

Ti, kdo však umí lásku od maséra přijmout a cítí se při takové masáži příjemně, často pozorují, že je příjemná masáž uspává, bolesti ustupují a někdy dochází i ke spontánnímu léčení nemocí, které jsou běžně léčeny pouze tabletkami. Tělo má totiž obrovské samoléčící schopnosti a jakmile se uvolní a cítí se milované, tak se tyto sebelečící mechanismy samy spouští. Proto i masáž od člověka bez zdravotnického vzdělání může léčit stejně účinně a nakdy i účinněji jako lékař.

Tento článek však nemá být návodem, jak se vyhýbat lékařům. Samozřejmě, že když má člověk pocit, že je nemocný, je potřebné, aby lékař stanovil diagnózu a určil léčbu. Pokud však masáž není v rozporu s tím, co určil lékař, je vždycky lépe k dobrému masérovi raději jít než nejít, i když lékař masáže hrazené pojišťovnou nepředepíše.
Mnoho masérů vyhledává možnost naučit se pracovat s energií reiki hlavně pro ochranu svých energií, protože mají zkušenosti, že lidem od potíží i bolestí pomáhají, jejich ruce příjemně hřejí, sami se však po masáži cítí velmi vyčerpaně. Energie reiki tomuto vyčerpání umí zabránit a současně pomáhá i masírovanému. Každý masér, který má zasvěcení do reiki, má léčivé ruce, i když při masáži vědomě techniku reiki nepoužije. Léčivá životní energie reiki se při masáži rozproudí v jeho rukách spontánně a při masáži naplňuje energetické dráhy, odstraňuje v nich bloky a uvádí do harmonie všechny energie v těle. Proto každá masáž, kterou provádí rukama člověk používající reiki, je energetickou masáží bez ohledu na techniku této masáže.

Někdy maséři používající reiki své schopnosti nijak navenek neprezentují, jejich klienti o jejich schopnosti zprostředkovávat energii reiki nevědí a myslí si, že příjemné teplo, které cítí z masérových rukou, je jeho vlastní energie. Nepotřebují znát více, přicházejí k masérovi proto, aby jim pomohl a přijmou jeho pomoc bez vysvětlování jeho léčitelských technik. Současně s růstem vědomí lidí však přibývá i zájemců, kteří chtějí o metodách, jimiž jsou léčeni, vědět více. Proto se v nabídkách masérských služeb začal objevovat i termín reiki masáž. Když jsem tyto nabídky procházela, zjistila jsem, že každý masér pod tímto názvem nabízí něco jiného. Někteří masáž svalů spojenou s prouděním reiki přes ruce a jiní léčebnou reiki terapii, která se provádí přes oblečení. Podle našich zkušeností jsou obě tyto techniky při léčení účinné a někdy může léčebná terapie prováděná pokládáním rukou na tělo přes oblečení nebo pohyby rukou v auře nahradit i klasickou masáž svalů.

Pokud se chcete o reiki více dozvědět nebo máte chuť sdílet své zkušenosti, můžete se ozvat autorce článku na e-mail iva@iril.cz.

Autorka článku:
mistryně reiki Iva Janíčková

Další článek o reiki
Všechny články o reiki

Články k zamyšlení
Terapie a kurzy reiki, klub reiki