Prožitky štěstí v sobě


Před lety jsem slyšela, že existuje nějaký jogín, který když se ráno probudí, tak se rozhodne, jestli bude celý den šťastný nebo nešťastný. Nechápala jsem to. Moje zkušenost byla jiná a ptala jsem se sama sebe - jak se může o svém štěstí sám rozhodnout? Vždyť přece nemůže dopředu vědět, jaké okolnosti života ho potkají. Neví, jaké bude počasí ani jak se vyspí lidé, se kterými se ten den potká. Nicméně tato věta zanechala ve mně stopu a já začala hledat ... Dnes už chápu, změnila jsem se, naučila jsem se ... taky se rozhoduji o svém štěstí, jen to nedělám vědomě každé ráno, ale v průběhu dne, v mnoha situacích.

Štěsti není mimo nás a není ani v materiálních věcech, i když peníze potřebujeme. Štěstí je ve schopnosti prožívat radost tam, kde to vypadá, že žádná není, ve schopnosti prožívat materiální hojnost i tam, kde to vypadá, že je chudoba. Těmito prožitky dáváme základ našemu štěstí, které přichází zvenčí.

Ráda vám poradím. I když nevyžádané rady jsou často k ničemu. Ale jesltiže jste dočetli až sem, tak to můžete zkusit.  Nebolí to a je to jednoduché. Prostě teď hned si zkuste vzpomenout na okamžiky, kdy jste se cítili šťastní. Třeba v přírodě nebo při milování s partnerem. Vzpomínáte? A teď si odmyslete situaci, ve které se to odehrávalo a uvědomte si jenom ten prožitek, který jste měli. Daří se? Výborně, prožitek štěstí znáte. Tak a teď si ho znovu zkuste navodit. Daří se? Jestli ano, gratuluji, už jste pánem svých prožitků. A teď už jenom stačí vzpomenout si na tuto svou schopnost, až budete mít pocit, že se vám děje nějaká křivda nebo smůla a hned se budete cítit lépe. A pokud se vám to nebude dařit hned? Nevadí, žádný moudrý z nebe nespadl, opakování je však matka moudrosti a mysl je možné trénovat. Prostě to zkoušejte tak dlouho, až se začne dařit a potom ještě tak dlouho, až se vám to stane zvykem.

Pokud se chcete o meditacích v běžném denním životě více dozvědět, můžete se ozvat autorce článku na e-mail iva@iril.cz.

Autorka článku: mistryně reiki Iva Janíčková