Rozhodnutí pro život


Na počátku bylo slovo, píše se v jedné moudré knize …

„Už to mám!“ přišla jsem jednou radostně za svým přítelem. Tušila jsem po celou dobu, kdy jsem se snažila pochopit vesmír, že veškeré vesmírné zákony jsou ve své podstatě velice jednoduché a že až je jednou pochopím, tak je shrnu do jedné věty anebo snad do jednoho slova.
„Na počátku bylo slovo. Podařilo se mi ho najít.“
„A jejda - a které to je?“ Otočil se a tajemně se mi zakoukal do očí.
„Rozhodnutí.  Tedy jestli to tak bylo doopravdy, to nevím, ale já to tak vnímám.“

Seděl proti mně, úplně obyčejný člověk z masa a kostí a já si najednou vzpomněla na vizi starého mudrce v jeskyni světla na vrcholu hory. Energie vycházející z jeho očí naplnila celou místnost a já v tom okamžiku věděla, že je to on, mudrc, ke kterému se chodí lidé v meditacích čistit.

„Ale holka, rozhodnutí je jenom začátek. Bůh musel udělat to rozhodnutí, než řekl to slovo.“

Přišla jsem k němu blíž, cítila jsem příjemné teplo. Seděl na zemi a hledal v hromadě hudebních cédéček muziku. Nevšímal si mě. Pak našel, co hledal a v pokoji zazněla jeho oblíbená trampská písnička. Chtěl se zvednout. Položila jsem mu ruku na rameno. „Prosím, jaké je to slovo?“ Dlouze a něžně se mi podíval do očí a já měla pocit, že se zastavil čas.

„Život…“, řekl jemně, zvedl se a šel si po své práci. A já ještě dlouho cítila jakoby v hluboké meditaci energii toho jediného slova, které vyslovil.

Iva Janíčková