Žití v přítomném okamžiku


Proč je důležité naučit se žít přítomností v TADY a TEĎ? Každý člověk přece potřebuje plánovat i budoucnost, minimálně jeden den předem. Takové otázky jsem si kladla v době, kdy jsem měla mysl zahlcenou zbytečnostmi a nenaplněnými touhami. Nicméně začala jsem používat techniky vědomé pozornosti a časem jsem porozuměla tomu, proč tolik duchovně rozvinutých lidí považuje žití v přítomném okamžiku za nejdůležitější schopnost na vědomé duchovní cestě.

Mysl ke své činnosti spotřebovává velké množství energie, zvláště když je mysl zahlcena řešením starostí. Mentální návyk na žití v přítomném okamžiku tím pomáhá si svou životní energii udržovat a člověk, který má dostatek energie, má i větší schopnost žít klidný a duševně vyrovnaný život, jehož součástí je zdraví a harmonické vztahy.

Proto pro šťastný a spokojený život je potřebné udržovat svou mysl v žití přítomném okamžiku po většinu dne. Vzpomínky na minulost jsou sice pro duševní rovnováhu důležité a  budoucnost je rovněž potřeba plánovat, nicméně čím více se nám daří soustředit se v mysli na to, co právě děláme, tím méně energie ztrácíme.

Mentální techniky vědomé pozornosti nebo všímavosti nám tak mohou samy o sobě velmi zkvalitnit život a společně s technikami využití tvořivé mysli jsou základem pro tvoření si svého života i pro vnímání intuice v klidu mysli.

Pokud se chcete o meditacích v běžném denním životě více dozvědět, můžete se ozvat autorce článku na e-mail iva@iril.cz.

Autorka článku: mistryně reiki Iva Janíčková