Co je to tarot


Mnoho lidí si myslí,  že tarot je balíček obrázkových karet, který nám pomáhá věštit budoucnost tím, že karty rozložíme a  svou intuicí nebo podle významů karet poznáme, co nás čeká. Tarot je však mnohem víc než věštecká pomůcka a podstata není v obrázcích. Co je tedy vlastně tarot? Zkusím to vysvětlit takto: jeho podstatu můžeme najít v našich srdcích a můžeme ji vnímat jako vesmírné nebo boží zákony, které tvoří z našich prožitků duchovní cestu  pro každého z nás a současně touto cestou provázejí.

Tarotové karty jsou pak obrazovým vyjádřením toho, jak autor karet porozuměl těmto zákonům. Proto jsou každé karty jiné – každý, kdo nakreslil karty, má své porozumění, své chápání a své prožitky. Vnitřním naladěním na obrázek se pak můžeme lépe spojit s podvědomím autora a skrze jeho podvědomí se svým podvědomím. Je to podobné jako např. výklad Bible. Ta je rovněž pouze jedna, každá církev ji však jinak vykládá a my můžeme přijmout kterýkoliv výklad a tím i víru příslušné církve.

Tarotové karty však nejsou pouze obrázky, ke každým kartám existuje i popis významů jednotlivých karet a dokonce i popis od různých autorů ke stejným kartám se liší. Jak je to možné? Opět použiji přirovnání k Bibli, která byla napsána v době, kdy lidé nehledali duchovní pravdu tak usilovně jako dnes a uvěřili tomu, co jim pár jedinců předložilo jako univerzální boží pravdu. Proto byla Bible po tolik století jediným oficiálním dokladem boží přítomnosti. Jenže doba se mění a lidé hledají pravdu. A na své cestě nacházejí obrázky tarotových karet, kterým se snaží porozumět,  svá poznání napíší a jiní lidé se snaží opět porozumět popsaným výkladům. A najdou se i takoví, kteří podléhají diktátu byznysu a obrázky nekreslí ani výklady k nim nevymýšlí podle svého hlubokého niterného porozumění, ale pouze vyrábějí produkt k prodeji.

Proto tarotové karty nám nikdy nemohou dát čistý obraz o systému duchovních zákonů obsaženým v tarotu, tento systém má totiž každý hluboko ve svém srdci a může ho objevit jedině pozorováním svých prožitků.


Další články o tarotu
 

Iva Janíčková