Teplo při masáži


Léčení teplem je velmi starou metodou, která má v dnešní alternativní i klasické medicíně mnoho podob – od vyležení chřipky s pitím horkého čaje doma v posteli, přes teplé obklady při bolestech v krku nebo při potřebě uvolnit namožené svaly až po léčivé parafinované nebo rašelinové zábaly praktikované v lázeňských zařízeních. Rovněž při klasické masáži má svůj význam při uvolňování svalů jejich prohřívání. Teplo z masérových rukou, které vzniká třením a hnětením svalů prokrvuje tkáně v místě působení, což urychluje metabolismus buněk a tím vede k regeneraci. Pouhé teplo vzniklé třením a hnětením však působí na svaly povrchově, proto se někdy k hloubkovému prohřátí používají nahřáté kameny. Tato technika je známá pod názvem masáže lávovými kameny.

A proč právě lávové kameny, v čem jsou tak specifické? Nejedná se o žádné drahokamy ani polodrahokamy, na každé sopce jich existuje velké množství a v přírodní podobě vypadají jako obyčejné lávové vyvřeliny, které na povrchu sopky ztuhly. Obsahují však velké množství železa, a proto po prohřátí velmi dobře a dlouho drží teplo. Pro účely masáží jsou tyto přírodní kameny pouze vybroušeny do hladkých oblázků, aby působily na pokožku příjemně.

Samotná masáž pak probíhá podobně jako klasická masáž, pouze tření a hnětení svalů rukama je nahrazeno hlazením s lehkým tlakem těmito nahřátými kameny. Tím dochází k aplikaci tepla více do hloubky, než pouhým třením či hnětením, což pomáhá tělo a svalstvo uvolnit i v hlubších vrstvách a relaxace a i léčení některých potíží může být účinnější, i když bohužel některé diagnózy naopak aplikaci většího tepla vylučují. Pokud však člověk potřebuje své tělo do hloubky prohřát nebo si chce prožít příjemnou relaxaci spojenou s aplikací tepla a nemá žádné potíže, které by tomu bránily, je masáž, při níž jsou nahrazeny masérovy ruce nahřátými lávovými kameny, velmi příjemnou alternativou klasické masáže.

Pokud vás zajímají kameny a chcete se o nich dozvědět víc, můžete se ozvat na můj e-mail iva@iril.cz nebo pokud se chcete masáž s lávovými kameny naučit či si vyzkoušet příjemnou masáž pomocí rozehřátých lávových kamenů, rádi vás na kurz nebo masáž přijmeme.

další články o masážích

Iva Janíčková